PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33394}

Amen.

7,1 2 956
ocen
7,1 10 1 2956
Amen.
powrót do forum filmu Amen.

Historia i ideologia

ocenił(a) film na 8

Niektórzy widzowie mogą się dziwić i oburzać tym, że Papież ani hierarchia KK nie zrobili nic, aby powstrzymać Holocaust.
Takie uczucia świadczą wyłącznie o głębokiej nieznajomości historii, organizacji i celów KK. Celem KK nie jest, i od 1700 lat nie była, walka ze złem tego świata, krytyka bandyckich reżimów czy próby zapobiegania zbrodniom. Celem KK jest gromadzenie pieniędzy i władzy. Zadzieranie z władzą świecką, w imię jakichś tam dyrdymałów, typu obrona wolności, obrona słabych i uciśnionych, nie opłaca się finansowo.
Poszczególni funkcjonariusze KK, owszem, mogą się czasem angażować w taką działalność i bywa ona tolerowana przez przełożonych, przynajmniej do pewnego stopnia. I to wszystko.
Tak też było z ratowaniem Żydów. Pius XII nie zrobił zupełnie nic w tym kierunku, ale przecież nie zakazywał tego podwładnym i dzięki pomocy księży i zakonników dziesiątki tysięcy Żydów zostało uratowanych. Film to zresztą pokazuje. Z całą pewnością więcej KK uratował Żydów, niż po wojnie nazistów.

Ale Kościół Kościołem. Co dla ratowania Żydów zrobiły państwa? Szwajcaria? Wielka Brytania? USA?
W filmie jest scena, w której ten naiwny ksiądz usiłuje opowiedzieć o skali zbrodni ambasadorowi USA. Naiwność wielka, bo ksiądz założył, że ambasador będzie zainteresowany, a jego szefowie nie wiedzą o skali eksterminacji Żydów.
A przecież udokumentowane informacje przekazał Aliantom polski wywiad. Jan Karski osobiście rozmawiał o tym z Roosveltem. I co on zrobił z tą wiedzą? Nic.

Oburzające, prawda?
Ale jest trzecia strona, znacznie bliższa emocjonalnie lewackiemu reżyserowi. Potęga, o której się w filmie milczy się zupełnie.
Co w celu ograniczenia Holocaustu zrobił ZSRR? Choćby w 1944, gdy do zniszczenia torów kolejowych wokół Auschwitz, wystarczyłoby wysłać kilka dywizjonów bombowców, z lotnisk oddalonych raptem o kilkaset km?

aklekot

Niestety Twoja "znajomość" historii w sprawach KK jest delikatnie mówiąc zniekształcona czy też niedostateczna. Przytoczę dwa fakty na Twoje słowa.

"Papież ani hierarchia KK nie zrobili nic, aby powstrzymać Holocaust."
Pius XII uratował życie tysiącom Żydów, choćby dzięki temu, że kazał otwierać bramy klasztorne i klauzury dla prześladowanych. Takie polecenie mógł wydać tylko sam papież.

"Celem KK nie jest, (...) krytyka bandyckich reżimów ..."
W 1937 roku została opublikowana encyklika Mit brennender Sorge z , którą współredagował kardynał Pacelli jako sekretarz stanu (późniejszy papież Pius XII).
"Jest to do dzisiaj jeden z najbardziej zdecydowanych i używających najmocniejszych słów manifestów przeciwko narodowym socjalistom". Bernard-Henri Levy (francuski filozof pochodzenia żydowskiego).

ocenił(a) film na 8
Yoshimura

Rzeczywiście, nie znam się. Nie miałem pojęcia, że udzielenie azylu w klasztorach, dla prześladowanych ludzi, wymaga osobistego polecenia papieża. Fatalna wiadomość. Miałem jeszcze jakieś złudzenia co do postawy moralnej Piusa XII, a tu się okazuje, że, zgodnie z Twoimi informacjami, musiał wydać również osobiste polecenie uratowania setek prominentnych nazistowskich zbrodniarzy w ramach Operacji Szczurzy Korytarz.

Fajnie, że wspominasz o encyklice Mit brennender Sorge papieża Piusa XI.
Ciekawe, czy to miała może być przeciwwaga dla entuzjastycznego poparcia niemieckich i austriackich biskupów katolickich dla Hitlera? Taki np. list pasterskiego biskupów niemieckich ze stycznia 1937
„biskupi niemieccy uważają za swój obowiązek popieranie przywódcy Rzeszy Niemieckiej wszystkimi środkami, jakie Kościół ma do dyspozycji. […] Musimy zmobilizować wszystkie siły duchowe i moralne Kościoła, aby umocnić ufność w Führera.”

Jednym z ważnych autorów encykliki był podobno arcybiskup kardynał Michael von Faulhaber, który niedługo później tak gorliwie modlił się:
„Mówimy szczerze, z głębi duszy: oby Bóg zachował naszemu narodowi jego kanclerza”
„My wszyscy modlimy się, z głębi naszych serc: Panie, miej zawsze pod Twoją cudowną opieką Führera i cały nasz naród niemiecki! ”

aklekot

A ja nie mam złudzeń co do Twojej postawy typowego siewcy antykatolickiej propagandy, który lubi posługiwać się półprawdą, która jak mówi żydowskie przysłowie, jest całkowitym kłamstwem.

ocenił(a) film na 8
Yoshimura

Rozumiem, że kardynał von Faulhaber nie napisał tego, co napisał, podobnie zresztą, jak również cała gromada niemieckich i austriackich biskupów. Kardynał Alois Hudal nie zorganizował Szczurzego Korytarza, zwanego też Drogą Klasztorną.
Pewnie też ksiądz Josef Tiso, (przyjmowany z honorami w Watykanie i nie ekskomunikowany nawet po wojnie) nie był księdzem.
Wszystko to typowa antykatolicka propaganda :)

aklekot

Nic nie rozumiesz, bawisz się w ślepca i pokazujesz tylko jedna stronę medalu.

Yoshimura

Obaj wykazujecie typową dla naukowców postawę - najpierw postawmy tezę a potem będziemy ją udowadniać. Najgorsze, że w takich tematach naukowy sceptycyzm a nawet obiektywizm jest niemożliwy - z czysto psychologicznych względów.
Żeby nie było, iż taki jestem bezstronny - jestem raczej po stronie "aklekota"; do tego "Yoshimura" przegrywa (zgodnie z prawem Godwina), ponieważ zaczął się posługiwać argumentum ad hominem.

ocenił(a) film na 6
Yoshimura

Na franciszkańskiej 3 pan mieszka? xD

ocenił(a) film na 2
aklekot

celem kk nie jest walka ze złem to masz rację
a jeszcze bardziej to wyjasniając celem kk nie powinna być walka ze złem ani walka z czymkolwiek
celem kk powinno być szerzenie dobra

ocenił(a) film na 8
Yoshimura

Może i uratował inaczej przyczynił się do pomocy, ale ma prawie 3 razy więcej na sumieniu taka jest prawda a co do kościoła to dzięki KK były inkwizycje i krucjaty głównie na kasę Hiszpanie jak podbijali nową ziemie to 50% zagrabionych metali szlachetnych oddawali Papieżowi Portugalia zaś została sfinansowana na swoje pierwsze wyprawy, więc widzę ze twoja wiedza jest tez na niskim poziomie.

Film ukazuje prawdę Czerwony Krzyż oraz Watykan po II wś pomagali uciec nazistom nie oszukujmy się US tez im pomagało szukali naukowców w końcu twórca V1 i V2 jest bohaterem stanów zjednoczonych a zapomnieli ze na początku siłę rażenia pocisku testowali na żywych manekinach (podobnie Japończycy jak testowali miny oraz artylerię nie licząc testów medycznych i wytrzymałości np. na fale dźwiękowe.

Mało tego po II wś większość byłych SS-manów, Gestapowców czy żołnierzy wermachtu nie poniosło znaczących kar wiekszość wyszła wcześniej jedynie szczęście nie mieli ci, co bolszewicy ich wzięli
Co do tematu kar itd. troszkę wiem mam rodzinne Austriacko-Niemiecką i mam znajomych a ich dziadkami lub pradziadkami byli min strażnicy z Konzentrationslager Neuengamme oraz KZ Dachau najdłuższa kare miał jeden zaledwie 8 lat z pierwszej kary śmierci potem zamienili na dożywocie a w konsekwencji na 8 lat więzienia

Baal

Miałeś - w zamyśle - wymieniać przewinienia Kościoła a tymczasem wspomniałeś o Krucjatach, czy Inkwizycji, jako o czymś złym. Zabawne.

Millwall

Czy mam do czynienia z podróżnikiem w czasie, ze średniowiecza? Sam Kościół przyznał, że Inkwizycja była zbrodnią a krucjaty to, wedle współczesnych norm, typowa agresja terytorialna i wojna religijna. Człowieku, mamy wiek XXI !

jak45

Kościół nigdy nie przyznał, że Inkwizycja była zbrodnią. Głównie dlatego, że, generalizując, nie była.
Otóż to, Krucjaty były "zwykłą" wojną o ważne terytorium zawłaszczone przez wroga. Nic w tym zdrożnego, nic strasznego.

Millwall

To Inkwizycja nie była zbrodnią? Te palone kobiety były rzeczywiście czarownicami?
Krucjaty nie miały na celu zajęcie obcego terytorium? To niby Jerozolima była wcześniej chrześcijańska?
Papież Pius XII nie wstrzymywał się przed potępieniem Hitlera za eksterminację Żydów? Watykan nie pomagał nazistom w ukrywaniu się po zakończniu wojny?
Żyjesz w lukrowanym katolickim azylu/utopii. O, sancta simplicitas...

jak45

Inkwizycja była trybunałem sądowym, zapewniającym oskarżonym wiele nowoczesnych dogodności, z których największym była możliwość adwokata z urzędu. W przeciwieństwie do sądów świeckich.
Jerozolima była wcześniej chrześcijańska, także żydowska. Po początkowym okresie tolerancji względem wszystkich trzeh religii, później Arabowie zaczęli mordować innowierców, palić Kościoły i prześladować chrześcijan w inny sposób.
Pius XII był jednym z największych bohaterów wojny, który uratował przed śmiercia blisko 900tys Żydów.
Żyjesz w lukrowanej, antyklerykalnej utopii.

Millwall

Szkoda słów...

jak45

Z reguły tak bywa.

Millwall

"Inkwizycja była trybunałem sądowym, zapewniającym oskarżonym wiele nowoczesnych dogodności, z których największym była możliwość adwokata z urzędu", a zeznania wydobywano przy pomocy tortur lub przeprowadzano dowody metodą topienia (jak pływała, to czarownica, jak utonęła, to niewinna). Śmieszny jesteś.

jak45

Śmieszny jest ten, który uważa, że Inkwizycja robiła jakieś masowe procesy czarownic. Robiły to w olbrzymiej większości sądy świeckie. Inkwizycja po chwilowym ubabraniu się tym tematem (zasadniczo w czasach Innocentego VIII), po tym okresie zajmowała się już raczej tylko prawami oskarżonych i w efekcie doprowadziła do zakonczenia polowań w Europie.

Millwall

Jak by nie było, Kościól odpowiada za te tysiące torturowanych i palonych, niewinnych ofiar. Tylko dureń może temu zaprzeczać.

ocenił(a) film na 8
jak45

dokładnie wiesz w Polska to kraj fanatyków katolików i wszystko co ie jest zgodne z ich prawda to kłamstwo podobnie maja odłamy islamu

jak45

Oczywiście. I tylko dureń może zaprzeczyć, że owe ofiary miały możliwość by w każdej chwili uwolnić się od tego.
A jeszcze coś - gwoli precyzji, Kościół jest współodpowiedzialny. A co do "niewinności" to już kwestia względna.

Millwall

Niby jak uwolnić? Odwołując herezję - tylko czasem; zaprzeczając oskarżeniu o czary - nigdy. Wspólodpowiedzialny? Po pierwsze, sądy cywilne procesy o podłożu religijnym prowadziły zgodnie z wytycznymi Kościoła; po drugie, władza świecka w sprawach wiary nie śmiała postępować samodzielnie. Templariuszy Filip IV pozbył się dopiero odwołując się do Inkwizycji.
> A co do "niewinności" to już kwestia względna < - to już paranoja! Czyżbyś w XXI w. wierzył w winę herezji albo w czarownice?!

ocenił(a) film na 8
Millwall

Małe streszczenie historii obecnej Jerozolimy tereny tego miasta należały do Jebuzytów Żydzi je podbili i założyli owe miasto na ruinach starego następnie podbili je Babilończycy po wojnie Persko-Babilońskiej byli pod władzą Persów następnie Greków, Rzymu, Seldżuków następnie na krótko krzyżowców następnie była pod panowaniem Mameluców – niewolnicy państwowi, nie wyznający islamu , potem było pod panowaniem Imperium Otomańskim od 1917 było pod panowaniem Wielkiej Brytanii i Palestyńczyków (Mandat Palestyny) a od 1947 lub 1948 stworzono sztuczne państwo nie pytając mieszkańców o zgodę czyli Izrael wpierw miel mieć tylko część Palestyny ale zachłanność żydowska nie zna granic i dalej sam wiesz jak jest.

Proszę tez abyś nie pisał Że żydzi zostali wygnani prze wcześniejsze cywilizacje które podbiły te tereny a teraz wrócili po swoje bo Już Kalif Umar ibn al-Chattab podpisał traktat z chrześcijańskim patriarchą Sofroniuszem że wszystkie chrześcijańskie ludy będą chronione zgodnie z muzułmańskimi zasadami wiary a Żydzi odzyskali prawo wstępu do miasta oni sami z czasem opuścili te tereny

"Inkwizycja była trybunałem sądowym, zapewniającym oskarżonym wiele nowoczesnych dogodności, z których największym była możliwość adwokata z urzędu. W przeciwieństwie do sądów świeckich. " hymm ciekawe zapomniałeś dodać że każdy podany sądowi kościelnemu miał jedno wyjście czyli śmierć np. na topielca jeżeli wypłynie to znaczy ze jest opętany i trzeba go zabić jeżeli nie to był niewinny podobnie z paleniem na stosie osoba która spalali i dym był innego koloru niż biały znaczy się ze ta osoba była czarownica lub była opętana (pamiętaj ciało ludzkie jak i każde inne w trakcie spalania nigdy nie będzie miało białego dymu) mało tego tylko święci namaszczeni przez Jezusa i błogosławieni przez papieża mogli wymyśleć takie metody respektowania prawdy jak gruszka, strappadoa czy krzesło inkwizytorskie

A jak odniesiesz się do inkwizycji w Hiszpanii i Edyktu z Alhambry ?, Inkwizycji portugalskiej, konkwistadorów którzy w imię Watykanu i kościoła katolickiego siła w nawracali nowe dusze na wiarę chrześcijańską.

"Pius XII był jednym z największych bohaterów wojny, który uratował przed śmiercią blisko 900tys Żydów." a ilu ma na sumieniu wymordowanych nie tylko żydów

Kilka dowodów że się mylisz co to tego człowieka
1939 - Poparcie Piusa XII dla hitlerowskiej napaści na Polskę znalazło swój wyraz w encyklice z 20 października 1939 r. Papież uznał ją za "walkę interesów o sprawiedliwy podział bogactw, którymi Bóg obdarzył ludzkość."

1941 r. - Piusa XII akceptuje antysemickie poczynania rządu Vichy i wyraża zgodę na uchwalenie tzw. "Statutu Żydów". Wyrażono nadzieję, że nie ograniczy on prerogatyw Kościoła.

1945 r. - Pius XII w orędziu wigilijnym staje w obronie głównych oskarżonych o zbrodnie przeciwko ludzkości. Kuria rzymska interweniuje w sprawie ułaskawienia 200 zbrodniarzy hitlerowskich, w tym m.in. katów polskiego narodu, Franka i Greisera.

A teraz odpowiedz sobie sam czy Pius XII powinien zasiąść na ławie oskarżonych przed Międzynarodowym Trybunałem w Norymberdze za całokształt prohitlerowskiej polityki Watykanu w okresie 2. wojny światowej.

Baal

Owszem, żydzi i chrześcijanie żyli w Jerozolimie w takich warunkach (chodzi głównie o wiek jedenasty), że lepiej dla nich było się wynieść stamtąd, bo to zagrażało ich bezpieczeństwu. Przykładem jest okres panowania kalifa Al Hakima, w czasie którego spalono ok 30 tysięcy kościołów.
O tym, jak wyglądało bezpieczeństwo chrześcijan, czy pielgrzymów podróżujących do Jerozolimy podczas wojen domowych w imperium seldżuckim, bezposrednio przed pierwszą krucjatą, nie trzeba nawet wspominać.
Co do Inkwizycji to podajesz jakieś herezje. Zajmijmy się poważniejszymi rzeczami.
Pius XII podczas wojny nie zamordował ani jednego żyda. Jeśli sie mylę to popraw mnie.
"Fakty" dotyczące Piusa XII, które wymieniasz pochodzą z jednego mema umieszczanego na kwejku, czy demotach. Naprawdę wspaniałe źródło informacji.
Dowodem na ich bzdurnosć jest cytowanie encykliki z 20.10.1939. Owszem tego dnia Pius XII wydał encyklikę, ale jedną a nie dwie. Tą jedna było słynne "Summi pontyciatus" i w niej Pacelli potępił agresję Hitlera na państwo polskie.
Ale cóż, moze to ja jestem w błędzie. Podaj zatem tytuł encykliki Piusa i konkretny punkt mówiący o owym poparciu dla Hitlera.
Co do Norymbergi sprawa jest bardzo prosta. Gdyby Pacelli prowadził politykę prohitlerowską mogłby zasiąść na ławie oskarżonych, podobnie jak wielu innych (Chamberlain, Daladier, Stalin, Mołotow i kupa innych ludzi). Ale nie prowadził, więc nie ma o czym pisać.

ocenił(a) film na 8
Millwall

hehe dobra wymówka to podobnie tyczy się Hitlera i Stalina czy Himmlera osobiście nikogo nie zabili (nie ma dowodów ze kogoś własnoręcznie zabili) a uznaje się ich za twórców holokaustu a Pius na to pozwalał ba błogosławił żołnierzy SS

Obecna wersja encyklikę Piusa XII została zmieniona (sfabrykowana) nie raz nie dwa KK takie rzeczy odpierdzielał min. zmieniali święta Słowiańskie na chrześcijańskie np. Noc Kupały a wigilia św. Jana(noc świętojańska )
wracając do tematu Watykan sfałszował encyklikę do pierwotnych 89 punktów zostało dopisane 28

ps. 1954 r. - Pius XII poucza: "To, co nie jest zgodnie z prawdą czy z normą obyczajową nie ma prawa istnieć". Chodzi oczywiście o prawdy i moralność zgodne z nauczaniem Kościoła.

Baal

To nie jest żadna wymówka. Zarzuciłeś, że Pius ma na sumieniu jakichś bliżej niesprecyzowanych Żydów, wiec pytam, jakich?
Pius nigdy nie błogosławił żadnych esesmanów.
Encyklika jest jak najbardziej oryginalna, nie zgadza się liczba punktów, gyż jest to błąd wynikły między tłumaczeniami.
Jeżeli jednak jestem w błędzie, to dalej czekam owe mityczne poparcie agresji hitlerowskiej.

Millwall

"... że Pius URATOWAŁ jakichś bliżej niesprecyzowanych Żydów, wiec pytam, jakich?" (zamiana słowa moja). Nadużyciem jest oczekiwanie, aby na amatorskim forum dyskusyjnym żądać takich detali. Wszyscy opieramy się na wiedzy encyklopedycznej czy kompedialnej a nie źródłowej, szczegółowej.

jak45

Wyliczał konkretnie nie będę. Posłużę się cytatem żydowskiego historyka Pinchasa Lapide'a "Kościół Piusa XII uratował od pewnej śmierci z rąk nazistów 860 tysięcy Żydów. Liczba ta dalece przekracza efekty działań innych instytucji religijnych czy akcji ratunkowych podejmowanych przez państwa".

Millwall

W takim razie chwała mu za to - a hańba, że popierał Hitlera, nie protestował przeciw zbrodniom nazizmu i pomagał zbrodniarzom uciekać przed odpowiedzialnością. Oczywiście, bilansowanie obu stron rachunku nie ma sensu, niemniej nie był to najlepszy namiestnik Chrystusa na czas II w.ś..

jak45

Bilansowanie ma sens - jeśli wierzyć wyliczeniom Lapide'a wychodzi 860 tys ludzi na plus.
Jeżeli jest to dla kogoś hańbą, tak jak jakaś wydumana hańba za bliżej niesprecyzowane czyny, czy kuriozalny zarzut o brak protestów przeciw zbrodniom, to przykro mi, ale dalsza wymiana zdań nie ma sensu:).

Millwall

Jeżeli już chcsz, to jest to zły bilans - być może odpowiednio wczesna reakcja Rzymu nie dopuściłaby do przejęcia władzy przez NSDAP, a wtedy mówilibyśmy o wielu milionach uratowanych istnień ludzkich. Pius XII przez swoją bierność a nawet poparcie faszyzmu i Hitlera pozwolił na podpalenie świata... a potem uratował z pożaru, jak napisałeś, 860 tys. ludzi. Skoro to lubisz, to zrób sobia taki bilans.

jak45

Rozumiem, że do tej liczby dodałeś parę tysięcy nazistów, którym Watykan pomógł uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie.

jak45

Jakiego niby Rzymu? Chodzi o Watykan? Toż taka reakcja była, autorstwa nikogo innego, jak Pacellego. Nie dała rezultatu, bo i dać nie mogła.
To słucham jak sie miał zachować Pius? Co miał konkretnie zrobić i jak miałoby to się skończyć?
Pomijam fakt, że po raz kolejny opowiadasz suche pierdoły o rzekomym poparciu dla faszyzmu a nawet Hitlera, nie podając ani cienia dowodu na to.

Millwall

Widzę, że jesteś "nieprzemakalny"; nie ma co dalej dyskutować.

jak45

Zadziwiające, że zawsze gdy proszę o dowody w sprawie rzekomego poparcia Hitlera przez Piusa, interlokutor ucieka z rozmowy.

Millwall

> Do Szanownego Pana Adolfa Hitlera, Führera i Kanclerza Rzeszy Niemieckiej! Rozpoczynając nasz pontyfikat, pragniemy zapewnić Pana, iż nadal z oddaniem będziemy służyć duchowemu dobru narodu niemieckiego, którego przywództwo Panu powierzono (…) W ciągu naszego długoletniego pobytu w Niemczech staraliśmy się z całych sił ustanowić harmonijne stosunki pomiędzy Kościołem a państwem. Teraz, gdy nasze duszpasterskie obowiązki zwiększyły nasze możliwości, o ileż żarliwiej modlić się będziemy w tej intencji. Niechaj pomyślność narodu niemieckiego i jego postęp we wszystkich dziedzinach ziści się z Bożą pomocą! <
Opis: w liście z 1939.
Źródło: John Cornwell, Papież Hitlera: Sekretna historia Piusa XII, tłum. Andrzej Grabowski, Warszawa 2006, s. 93.

jak45

Cornwell opierający sie na "dokumentach" sfabrykowanych przez KGB jest niestety mało wiarygodny.
Pomijam już fakt, że list ów może służyć raczej za przykład eleganckiej dyplomacji, nie o poparciu.
Pomijam fakt, że w liście wyraźnie sformułowano tekst o wsparciu dla narodu niemieckiego a nie dla jego władz.
Pomijam wreszcie fakt, że list ten (jeżeli jest prawdziwy), powstał (wnioskując z tekstu) na początku 1939, więc nawet, gdyby był on wsparciem dla NSDAP, to ciężko wytoczyć z tego tytułu jakiekolwiek zarzuty.

ocenił(a) film na 8
Millwall

"Zarzuciłeś, że Pius ma na sumieniu jakichś bliżej niesprecyzowanych Żydów, wiec pytam, jakich?" - a co chciałbyś dostać ich z imienia i nazwiska? a na serio dowody leżą przed tobą ale zaślepiony jesteś obłudnikami którzy wmawiają ci baje a ty uważasz że to co mówią to święte.

Nie odpowiedziałeś mi co do konkwistadorów czekam na nowa wymówkę oraz co do prześladowań Żydów przez kościół katolicki

Proszę abyś odpowiedział mi ile krwi na rękach ma Watykan za inkwizycję , nawracanie nowej ziemi min. Ameryka południowa i druga wojna światowa oczywiście proszę nie zapomni napisać o Pius XII swoim idolku tylko że nie z źródeł katolickich bo w nich znajduje się tylko ich "prawda" tylko z źródeł neutralnych

"Encyklika jest jak najbardziej oryginalna, nie zgadza się liczba punktów, gyż jest to błąd wynikły między tłumaczeniami." - hehe śmieszny jesteś tak na pewno jak napisałem wcześniej słowiańskie obrządki Noc Kupały tez zapewne w mniemaniu kk to błędne tłumaczenie Noc nocy świętojańskiej postaraj się lepiej bo z tego co mi wiadomo to tylko jedno źródło mówi ze to oryginalne dzieło jedno źródło mało wiarygodne czyli katolickie podobnie jest z tym ze kiedyś KK zabronił czytać biblii zwykłym chłopkom roztropkom a teraz mówi ze to nie prawda

Ja mogę ci zaoferować jeszcze parę naprawdę interesujących nowinek na temat pokojowego w mniemaniu KK namawiania ludzi do ich słuszności

1099 r. - Masakra Muzułmanów i Żydów w Jerozolimie [Historia Francorum qui ceperunt Jeruzalem]

1313 r. - Sobór w Zamorze ponownie zarządza zniewolenie Żydów i pod groźbą ekskomuniki

1980 r. - Beatyfikacja jezuity José de Anchieta, który twierdził: "Miecz i żelazny pręt to najlepsi kaznodzieje". Podczas beatyfikacji masowego mordercy Indian papież nazwał go apostołem Brazylii, wzorem dla całej generacji misjonarzy.

Pius X oświadczył dosłownie: "Religia żydowska była podstawą naszej religii, została jednak zastąpiona nauką Chrystusa i nie możemy uznać dalszej racji istnienia tamtej"

To co zapodałem świadczy o tym jaki obłudny jest kler i jakimi są głupcami ich wyznawcy aby nie zauważyć że czarnego na białym

Baal

Jakie dowody? Nie przedstawiłeś ani ćwerci dowodu. Zadałem konkretne pytanie, o to, krew jakich żydów ma na rękach Pius XII? Albo dostanę odpowiedź, albo Twój zarzut pozostanie zwykłym kłamstwem wynikajacym z zaślepienia propagandą.
Na jakie pytanie dotyczące Konkwistadorów i Inkwizycji w Ameryce? Rzecz jasna Inkwizycja ubabrała się nieco krwią, ma na swoim koncie parę dziesiątek ofiar, moze parę setek. Nie badałem nigdy tego tematu jakoś wybitnie, więc się nie wypowiem.
Śmieszny jest ten, kto podaje tezę i nie jest w stanie jej udowodnić. Czy dostanę cytat z encykliki Piusa XII, świadczący o poparciu ataku Hitlera na Polskę, czy też zarzut pozostanie bezczelnym kłamstwem wynikajacym z ogłupienia bezpodstawna propagandą?
Co do rzezi Jerozolimy, to po pierwsze dokonali jej Krzyżowcy, nie Kościół bezposrednio, tzn, nie było takiego zalecenia ze strony władz kościelnych. Po drugie nie odbiega ona od norm "obyczajowych" Średniowiecza. Wpisywała sie niestety w tę epokę.

ocenił(a) film na 8
Millwall

gdybyś czytał z zrozumieniem to byś zobaczył moja odpowiedź a jeżeli to nie jest ćwierć dowodu to przedstaw swoje oczywiście nie z źródeł katolickich (chrześcijańskich) bo one będą wybielać KK musza być to źródła ludzi bezstronnych

jakich żydów ma na rękach Pius XII - a czy są dowody ze Stalin czy Hitler zabił kogoś bezpośrednio? odpowiem ci takowych nie ma a nazywa się ich zbrodniarzami
co do Piuska to pisałem ci mam podać ci nazwiska żydów? bo jeżeli tak to znaczy ze jesteś większym idiota niż myślę

Na jakie pytanie dotyczące Konkwistadorów i Inkwizycji w Ameryce? Rzecz jasna Inkwizycja ubabrała się nieco krwią, ma na swoim koncie parę dziesiątek ofiar, może parę setek. Nie badałem nigdy tego tematu jakoś wybitnie, więc się nie wypowiem - dobre parę dziesiątek zapomniałeś dopisać tysięcy dziesiątek wytępili w imię Jezusa całe cywilizacje człowieku jesteś ignorantem

Czy dostanę cytat z encykliki Piusa XII, świadczący o poparciu ataku Hitlera na Polskę - obecnie takowego nie dostaniesz bo jak pisałem oficjalny to ten sfabrykowany wiec już po ptokach ale o starej wersji można poczytać w nie jednej książce czy artykule

Co do rzezi Jerozolimy, to po pierwsze dokonali jej Krzyżowcy, nie Kościół bezposrednio, tzn, nie było takiego zalecenia ze strony władz kościelnych - oczywiście ze kościół był zleceniodawca to KK namawiał do krucjat to kk a Raimundus de Aguilers był kapelanem czyli reprezentował kk

Baal

W żadnej Twojej wypowiedzi, nie ma ani ćwierci dowodu na to, że Pius przyłożył rękę do mordowania Żydów. Jeśli coś przeoczyłem, to popraw mnie.
Ja nie muszę przedstawiać żadnych dowodów na niewinność, gdyż kardynalna zasada prawna głosi, że to oskarżonemu trzeba udowodnić winę a nie odwrotnie.
Jak już powiedziałem, nie zgłębiałem bliżej tematu kolonizacji Ameryki środkowej i południowej, toteż żadnych liczb rzucał nie będę. Niemniej, mogę spokojnie przyjąć, że owe "dziesiatki tysięcy", to zwykła propaganda, tak jak te "dziesiątki tysięcy" w Europie. Natomiast zarzutu o wytępieniu całych cywilizacji w imię Jezusa, komentował nie będę, bo to absurd wyższego kalibru.
Czyli żadnego cytatu świadczącego o poparciu agresji Hitlera na Polskę nie dostanę. Bo nie było i nie ma. Wszystko na temat.
Kościół był zleceniodawcą Krucjaty. Nie rzezi. To znacząca różnica.

Millwall

Nikt nie twierdzi, że "przyłożył rękę do mordowania Żydów". Chodzi o brak zdecydowanego potępienia Hitlera i nazizmu oraz tolerowanie poparcia dla nich w strukturach Watykanu - z ochroną zbrodniarzy przed odpowiedzialnością włącznie. Zachował się po prostu oportunistycznie i kunktatorsko, jak wyrachowany polityk a nie przywódca religijny, roszczący sobie funkcję strażnika pokoju i moralności.
W sumie, jako zwierzchnik Kościoła był postacią niejednoznaczną, kontrowersyjną.

jak45

Wyżej wyraźnie sformułowane są zarzuty, o tym "że iluś tam uratował a iluś wymordował".
Ale - pomijając już to. Skoro brak zdecydowanego sprzeciwu wobec zbrodni niemieckich jest zarzutem, to należy w tym momencie przyjąć tezę alternatywną, czyli to, że Pacelli, w którymś tam momencie zagrzmiał doniośle i potępił wszystko co związane z NSDAP. Pytam zatem - co dzieje się wtedy? Rozwiń historię alternatywną na ten temat.

Millwall

Może nic a może jednak sporo. Zankiechanie jest czasem zbrodnią. O alternatywnej historii to niech piszą pisarze political-fiction.

jak45

Skoro nie jesteś w stanie wyprowadzić historii alternatywnej, to równocześnie nie masz prawa do obwiniania Pacelliego. A to z tego powodu, że nie wiesz, czy głośny i zdecydowany sprzeciw wyrządziłby więcej szkód, czy więcej pożytku.

Millwall

Dostatecznie wczesny, zanim Hitler zajął pól Europy, zdecydowanie byłby pożyteczny - jak sądzę. W każdym razie zaniechanie było karygodne.

jak45

Sądzić możesz, ale nic z tego nie wynika.
Jaki wczesny? W 1938, 1939, 1940?
Miał krzyczeć w 1938, gdy akurat dyplomacja całej czołówki europejskiej (Anglia, Francja, ZSRR) robiła wszystko, by ułatwić Hitlerowi drogę do zagarnięcia CSRS? Nikt by go nie usłyszał.
To samo zresztą później.
Ale jeśli jestes innego zdania, to powtarzam - wybierz sobie konkretny termin, konkretne słowa i podaj mi jaki efekt wychodzi. Hitler rumieni się jak dziewica w noc poślubną i rezygnuje z planów Holokaustu? Żołnierze Wehrmachtu i SS przytomnieją i rzucają broń w krzaki bohatersko odmawiając posłuszeństwa dowódcom?

Millwall

Na tej zasadzie potępianie terroryzmu też nie ma sensu. Powtarzam: Zaniechanie jest karygodne.

jak45

Oczywiście. Samo potępianie niczego, absolutnie niczego nie da, jeżeli w ślad za tym nie pójdą działania.
Potępianie dla samego potępienia, zwłaszcza w sytuacji, gdy liczba ofiar owego terroryzmu może się zwiększyć jest nonsensem.
Jak się załatwia takie sprawy pokazał nie kto inny a sam Izrael po Monachium'72.

Millwall

Nawet jeśli nie masz możliwości działania i tak potępiaj zło - to nakaz sumienia. Jako katolik powinienieś tego przestrzegać. Twoja postawa to kunktatorsrwo i oprtunizm.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones