PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=539741}

Inferno – niedokończone piekło

L'Enfer d'Henri-Georges Clouzot
7,6 609
ocen
7,6 10 1 609
6,7 3
oceny krytyków
Inferno – niedokończone piekło
powrót do forum filmu Inferno – niedokończone piekło

Historyk filmu Serge Bromberg, po 45 latach na światło dzienne, z czeluści magazynów wydobył zdjęcia próbne do niedokończonego filmu Henri-George'a Clouzot'a "L'Enfer" (Piekło). Clouzotowi w 64 roku obiecywano nieograniczony budżet by mógł stworzyć niesamowity thriller, w swoim niepowtarzalnym stylu. Opowiadać miał o chorobliwej i groteskowej zazdrości. To zbyt piękne by było prawdziwe, prace nad projektem oczywiście przerwano ale...
Wspomniane zdjęcia próbne to absolutnie wspaniałe eksperymenty z oświetleniem. W roli głównej występować miała młoda Romy Schneider.
Na podstawie tych kilku minut screen testów Bromberg wraz z rezyserką Ruxandrą Medreą stworzyła cały film dokumentalny pt "L'enfer d'Henri-Georges Clouzot" odtwarzający historię tego prawdopodobnie wielkiego filmu, który nigdy nie powstał.

Wspomniane zdjęcia próbne:
http://www.youtube.com/watch?v=j306-_ypJM8

ps. za cały dokument Bromberga o "Piekle" daje pół królestwa i ręke księżniczki

O kurka! Ten kawałek jest boski! Przepiękna Romy i wspaniałe światło! Chcę więcej!

Zdjęcia rzeczywiście są niesamowite.
Film jak widzę ukazał się już na DVD (choć oczywiście nie w Polsce) i można go ściągnąć do Polski, np. z Wielkiej Brytanii:
http://www.amazon.co.uk/Henri-Georges-Clouzots-Inferno-Serge-Bromberg/dp/B003840 9TW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=dvd&qid=1275834112&sr=8-1

Widzę, że w Internecie krąży też nielegalna kopia tego dokumentu z napisami angielskimi, no, ale jest nielegalna :)

użytkownik usunięty

Ciekawy artykuł z dzisiejszej Rzepy o niedokończonym filmie i jego reżyserze: http://www.rp.pl/artykul/9146,524564_Geniusz_sam_siebie_niszczy_.html

Dzisiaj widziałam ten film w kinie. Wielka szkoda, że nie został dokończony, bo prawdę mówiąc wolałabym go zobaczyć w pełni i bez wypowiedzi ludzi pracujących przy nim. Jednak skoro nie udało się nakręcić całości to te wypowiedzi były dobrym pomysłem na uzupełnienie. Zachwycające były sceny z fantazji głównego bohatera, kolory i światło.

ocenił(a) film na 8

Jakaż szkoda, że ten film nie powstał! Te fragmenty ukazane w dokumencie oraz dialogi odtwarzane przez Berenice Bejo pokazały że to naprawdę mógł być porządny obraz! Z początku idea by film był czarno-biały, a jedynie natrętne wizje bohatera kolorowe i do tego w tak psychodeliczny sposób nie wydawały mi się dobrym pomysłem, ale zmontowane fragmenty pokazane pod koniec były świetne!

Dokument całkiem dobrze omawia zarówno kulisy niektórych eksperymentów (fascynująca sprawa z odwracaniem barw), jak i sytuację na planie która doprowadziła projekt do upadku (choć nie tak dramatycznie jakby się tego można spodziewać), ale co najważniejsze pokazuje wspomniane już nakręcone fragmenty i czasem uzupełnia emocjonalnym odczytem duetu Bejo-Gamblin. Całość co prawda nie reprezentuje podobnego poziomu psychodeli, czy emocji co ten wycinek na youtube, nie pokaże wiele więcej podobnych fragmentów (chociaż próba dotknięcia śpiącej żony przez barierę, czy widok Romy przez kryształy też są imponujące), ale warto obejrzeć całość by przekonać się jak ten film mógł wyglądać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones